‘The ‘Microsoft.Jet.OLEDB.4.0′ provider is not registered on the local machine.’ Hatası!

Programı çalıştırdığınızda karşınıza şöyle bir hata çıkıyorsa;
‘The ‘Microsoft.Jet.OLEDB.4.0′ provider is not registered on the local machine.’ yapmanız gereken çok basit bir işlem. Projenize sağ tıklayıp ‘Properties->Build->Platform Targer->x86’ olarak derleyip tekrar çalıştırdığınızda probleminiz çözülmüş olacaktır. Sorunun çözümünden sonra nedeninide açıklayalım, projenizde Access veya Excel kullanıyorsanız 64bit işletim sistemlerinde karşınıza bu hata çıkacaktır şayet makinede Office uygulaması yüklü değilse. Jet Oledb uygulaması sistemde yüklü değilse, uygulama 64-Bit işletim sistemini desteklemiyorsa veya Access yada Excel uygulamamıza 64bit işletim sistemlerinde erişemiyorsak bu hata ile karşılaşabiliriz.

Kolay gelsin, İyi çalışmalar…

Paylaş:
7 Responses to ‘The ‘Microsoft.Jet.OLEDB.4.0′ provider is not registered on the local machine.’ Hatası!
 1. Senem

  Merhaba
  bende de bu hata çıkıyor ancak benim kullandığım program Grey Modelling Software orada bu tarz çubuklar çıkmıyor.Bunu nasıl yapabilirim. Yardımcı olursanız sevinirim.

 2. Deniz

  Öncelikle merhaba Burak bey aynı hatanın bir benzeri olan OLEDB.12.0 hatası alıyordum bende araştırmalarım sonucunda aynı çözüm yolunu buldum ama bir çözüm getirmedi Bilgisayar Programcılığı 2. sınıf olduğum için IIS, SQL, mySQL birde office2010 ile yüklendiği için Access var tabiki port değiştirmeden tutun da database engine x64 e kadar herşeyi yaptım ama bir çözüm bulamadım fakat söyle bir işlem ile çözüme ulaştım;
  Access 2010 da hazırlanmış bir veri tabanını Dosya / Kaydet ve Yayımla / Accces 2002-2003 Veritabanı(*.mdb) seçeneği ile kayıt edip OLEDB.12.0 olarak değil OLEDB.4.0 olarak kullandığımda hatayı gidermiş oldu eğer böyle bir hata alıp düzeltemeyen varsa bu yolu deneyebilirler.
  Şimdiden teşekkürler.

 3. Mustafa KARTAL

  Burak bey merhabalar bende de diğer makinelerde bu hatayı veriyor yardımcı olursanız sevinirim.

  (provider: Adlandırılmış Kanal Sağlayıcısı, error: 40 – SQL Server için bağlantı açılamadı)

 4. Burak

  Teşekkür ederim,

  Kolay gelsin, iyi çalışmalar…

 5. OSMAN EKİZ

  HAY ALLAH RAZI OLSUN BURAK ABİİ BAŞARILARIN DEVAMINI DİLİYORUM

 6. gezgin

  compile->advanced comoşle option->target cpu->x86

 7. bekir Karakaş

  Acıklama icin teşekkurler ama bende build girdigimde platform Target cıkmıyo visual studio 2008 express ile uğraşıyorum malesef hatayı düzeltemedim bana yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekürler iyi çalışmalar…

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Please enter your name, email and a comment.