SQL Server’a Uzak Bilgisayardan Erişim!

Arkadaşlar merhaba, ilk yazımda düzenli olarak yazmaya çalışağım dedim ama malesef bunu tam manasıyla başaramadım, başarmam içinde 6ayda bir yazmam gerekiyor ki düzenli olsun :). Bu makalede SQL Server 2005’e aynı ağda bulunmadan internet üzerinden nasıl erişebileceğimizi anlatacağım.

Bu sistem aslında otobüs şirketlerin, büyük mağazaların vb. firmaların ürün takibini tüm şubelerinde güncel olarak görebildiği, bilet satışını yapabildiği uygulamaların temelidir. Ana bi server olacak, tüm şubeler yaptıklarını bu server’a yollayacak, güncel durumu bu server’dan okuyacak. Şimdi bu işlemi nasıl gerçekleştirdiğimizi anlatalım.

Ilk olarak SQL Server’ın ‘Sql Server and Windows Authentication’ mod’da olması gerekiyor. Bu ayarı SQL Server Management Studio’da Veritabanına sağ tıklayıp Özellikler dedikden sonra ‘Security’ sekmesinin altından seçebiliriz. Bu işlemin ardından, ‘Sql Server Configuration’dan ‘Sql Server(MSSQLSERVER)’a sağ tıklayıp Özellikler dedikden sonra karşımıza ‘Built-in account’ kısmını ‘Network Service’ olarak seçiyoruz.

Ardından Denetim Masası -> Windows Güvenlik Duvarı -> Özel Durumlar -> Bağlantı Noktası Ekle çıkan pencerede ‘Ad: SQL Server, Bağ. Nok No: 1433, TCP’ seçip ekliyoruz. Aynı yerden ‘Ad: SQL Server, Bağ. Nok No: 1434, UDP’ yazıp tekrar ekliyoruz.

Son işlem olarak modem’imizden bu portları açıp yerel ip adresimize yönlendirme işlemini yapıyoruz. Artık server’ımıza internet üzerinden erişebiliriz. Bunun için Connection String şu şekilde olmak zorunda.

Data Source=[Server IP],1433;Network Library=DBMSSOCN;Initial Catalog=[Veritabanımızın Ismi];User ID=[Kullanıcı Adı];Password=[Sifre];

Hepinize Kolay Gelsin, Iyi Çalışmalar…

21 Responses to SQL Server’a Uzak Bilgisayardan Erişim!
 1. ogün

  sonunda local bi yazı ile karşalaşmadığım ender türk yazılarından biri paylaşım için saygılar…

 2. Murat

  Burak hocam Sql Server Configuration sekmesını bı turlu bulamadım yardımcı olursanız sevınırım.Teşekkürler.

 3. misafir

  Merhaba, tüm saydıklarınızı yapıyorum, Fortigate 200A üzerinden ilgili servera 1433 portunu yönlendiriyorum. Ancak bağlantı kuramıyorum.

 4. Burak

  Doğrudur. Sadece Server’da yapmanız yeterli olacaktır. İyi Çalışmalar…

 5. Kamil Doru

  Slm Burak Hocam;
  Belirtilen ayarları ve port açma işlemini sadece Server’da mı yapıyoruz?

 6. Burak

  Bir problem olmadan bağlanabilirsiniz.

 7. Kamil Doru

  connection sitrin bu şekilde yazıldığında aynı ağda da bağlanıla bilirmi?

 8. ibrahim

  Merhaba Burak Bey,

  Gelişmiş Ayarlar >> Gelen Kuralları >> Yeni Kural dediğimde bağlantı noktası seçeneği seçiyorum..
  Sonrasında, TCP ve UDP şeklinde seçenek var. Herhangi birini seçtiğimde Tüm yerel bağlantı ve ya belirli yerel bağlantı noktaları bilgisini girmemi istiyor.

  1.sorum: TCP mi UDP mi kullanılacak ? Bağlantı noktaları bilgisine rastgele mi değer vericem?
  2.sorum: Sonraki aşamada bağlantıya izin ver, güvenliyse izin ver gibi seçenekler var, ne yapmam gerekir?

  Son olarak da bu kural ne zaman uygulanacak gibi bir soru çıkıyor. Hepsi seçilecek mi ? Ayrıca bu işlem sadece sunucu bilgisayara uygulanacak değil mi?

  Çok soru sorduğum için bağışlayın, bu konuda yeniyim. Teşekkür ederim, kolay gelsin..

 9. Burak

  Windows 7 için; Windows Güvenlik Duvarı -> Gelişmiş Ayarlar -> Gelen Kuralları -> Yeni Kural kısmına girince zaten Vistaya benzediğini göreceksiniz. Ekledikten sonra Giden Kurallarına da Yeni Kural tanımlayabilirsiniz.

  Kolay gelsin, iyi çalışmalar..

 10. ibrahim

  ” Ardından Denetim Masası -> Windows Güvenlik Duvarı -> Özel Durumlar -> Bağlantı Noktası Ekle çıkan pencerede ‘Ad: SQL Server, Bağ. Nok No: 1433, TCP’ seçip ekliyoruz. Aynı yerden ‘Ad: SQL Server, Bağ. Nok No: 1434, UDP’ yazıp tekrar ekliyoruz. ”

  kısmını win 7 kullandığımdan yapamadım, yardımcı olursanız sevinirim..

 11. Burak

  Standart portu kullanıyorsanız belirtmenize gerek yok.

 12. Fredy

  KesinLikLe portu beLirtmek mi gerekiyor standart sqL server portuysa gerekir mi sizce

 13. nuri

  Sayın Burak bey Sql Server 2000 ile uzak veri bağlantısını nasıl yapılır ayrıntılı bu konuda yardımcı olabilirmisiniz.saygılar.

 14. Burak

  Başlat->Tüm Programlar(Vista için)->Microsoft SQL Server 2005->Configuration Tools->SQL Server Configuration Manager kısımına girip SQL Server 2005 Services kısmına tıkladıktan sonra gerisini makaledeki gibi yapabilirsiniz.
  Kolay gelsin…

 15. kemal

  SAYIN BURAY BEY; Regedit’den bir işlem yapmıyorsunuz; Makalede de dediğim gibi Management Studio’ya girip Object Explorer penceresinin en üst kısmında veri tabanınızın adı var oraya sağ tıklayıp ‘Properties’ seçeneğini seçip ardından security sekmesine tıkladığınızda göreceksiniz.
  (((Tamam bu seçeneği yaptım teşekkürler)))
  Bu işlemin ardından, ‘Sql Server Configuration’dan ‘Sql Server(MSSQLSERVER)’a sağ tıklayıp Özellikler dedikden sonra karşımıza ‘Built-in account’ kısmını ‘Network Service’ olarak seçiyoruz.
  (((bu işlemi nasıl yapacağımı bulamadım saygılar.))

 16. Burak

  Regedit’den bir işlem yapmıyorsunuz; Makalede de dediğim gibi Management Studio’ya girip Object Explorer penceresinin en üst kısmında veri tabanınızın adı var oraya sağ tıklayıp ‘Properties’ seçeneğini seçip ardından security sekmesine tıkladığınızda göreceksiniz.

 17. kemal

  Modemin nat portunumu açacağız varsa öyle bişey onunda detaylarımı yazarmısınız.saygılar.

 18. kemal

  SAYIN BURAK BEY ; Ilk olarak SQL Server’ın ‘Sql Server and Windows Authentication’ mod’da olması gerekiyor. Bu ayarı SQL Server Management Studio’da Veritabanına sağ tıklayıp Özellikler dedikden sonra ‘Security’ sekmesinin altından seçebiliriz. Bu işlemin ardından, ‘Sql Server Configuration’dan ‘Sql Server(MSSQLSERVER)’a sağ tıklayıp Özellikler dedikden sonra karşımıza ‘Built-in account’ kısmını ‘Network Service’ olarak seçiyoruz. (İLGİLİ yaznızda bu ayarları başlat çalıştır : regedit buradanmı ayarlıyoruz. yardımcı olurmusunuz.saygılar.

 19. evliya

  bu dedıklerınızı resımlerle destekleseydınız cok daha ıyı olurdu yınede elıne koluna saglık her sey ıcın tsk ederım

 20. Burak Özkan

  Doğru söylüyorsun arkadaşım, ben garanti olsun diye hepsini belirttim. 🙂 Normalde server'ın firewall'u engelliyorsa açılması gereken bir port. Ama dediğin gibi belirmem gerekiyordu. 😉

 21. PcMaKeR

  Portu illa belirtmek gerekmez standart bağlantı portunu kullanıyorsa sql server ama kendi belirttiğimiz port olursa o zaman connection string te port belirtilmeli 😉

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Please enter your name, email and a comment.