Mezuniyet Yazısı

Herkes yıllık yazar benim de yıllığım burası olsun.

Geçen Perşembe bitirme projemin sunumunu yaparak Kadir Has Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliğini bitirdim. Bu yazı hem kısa bir özet, hem de teşekkür etmek istediklerime uzun uzun teşekkür edebileceğim bir yazı olsun istedim. Bu yüzden yazı kişisel ve uzun olacaktır üçüncü satırda uyarayım 🙂

Şu bir gerçek mezun olunca hayatınız da pek bir şey değişmiyor ama ilk akşam çok garip oluyor. Eve geldiğiniz de ertesi gün için çalışmanız gereken bir sınavınız yok, hazırlamanız gereken bir ödev, sunum, proje vs. yok. Bir boşluk da hissediyor insan kendini, bu yüzden bende çalıştığım firmadan 1 hafta izin almama rağmen iptal ettim ve Pazartesi iş başı yaptım. İş yerinde de pek bir değişik ortam yoktu. Her ne kadar; “Bana sorabilirsiniz, bilgiler daha iki gün önce çıktı.” desem de pek umursayan olmadı.

Uzun lafın kısası arkadaşlar mezun olunca bir şey değişmiyor, garip bir rahatlık ve bu rahatlıkla beraber bir tedirginlik oluyor; “acaba yapacak bir şey kaldı mı?” diye.

Peki bundan sonra ne yapacağım?

Bir kaç hafta kendime söz verdiğim gibi annem ile akşamları dizi seyredeceğim ve televizyon karşısında uyuklayacağım. Sonrasında hayata geçirmeyi çok istediğim üç tane proje var;

  1. Sosyal Medya entegrasyonu olan bir NFC projesi (Sosyal Medya alışkanlığınız değişecek 🙂 ),
  2. Twitter kullanıcıları için kullanışlı bir araç (Toplu DM gönderme),
  3. Özel günlerde isme özel toplu mesaj atma, (Android uygulaması)

Projelerin isimlerinden bir şey anlaşılmaya bilir yakın zaman da (yakın dediysem 2 ay’dan önce olmaz :)) her proje için ayrı ayrı yazılar yazacağım. Ayrıca projeleri açıklamakta sakınca görmüyorum isteyen alıp yapabilir, bu projelerden ticari bir şey beklemiyorum inandığım ve beni heyecanlandıran projeler. (Bir projede çalışmak için en önemli şartım)

Yazın sonuna doğru Yüksek Lisans başvurusu yapacağım (önerilerinizi bekliyorum) ve son olarak uzun zamandır çalışmak istediğim Genç Fütüristler Derneğin’de çalışmalara başlayacağım.

Blogumu yenileyeceğim, bitirme projemi bir yazı dizisi olarak yayınlayacağım (Çok ilginç ve işinize yarayacağını düşündüğüm yazılar geliyor)

Ve geldik teşekkür kısmına;

Annem: 25 yaşındayım, bu 25 senenin 18 yılını (8 ilköğretim + 4 lise + 2 ön lisans + 4 lisans) okuyarak geçirdim. Bu 18 senelik okul hayatım boyunca beni her sabah okuluma yolcu eden, akşam beni karşılayan anneme ne kadar teşekkür etsem azdır. 16 Hazirandaki  kep atma merasiminde kepi ben anneme vereceğim onun atması için 🙂

Abim: Hiç bir zaman desteğini esirgemedi, her zaman yanımda oldu. 18 senenin olmasa da en az bir 6-7 senesinde payı çoktur 🙂

Ailem: Başta yengem (ki ben ona ablam diye hitap ederim) ve duasını esirgemeyen ananem olmak üzere, benim heyecanımı paylaşan aileme de teşekkür ediyorum.

İstanbul Elektronik Anahtar Ailesi: 2006 yılının Haziran ayında üretim bölümünde stajer olarak başladığım, ardından AR-GE bölümünde çalışmaya başladığım bu firmanın bu günlere gelmem de çok büyük emekleri vardır. Bu firma da ikinci üniversitemi bitiyorum, bana gösterdikleri tahammül ve sundukları imkanlar için buradan da teşekkürlerimi sunuyorum.

Bir paragraf daha açmak istiyorum, Bitirme projemin teknik kısımların da bilgi ve tecrübelerini esirgemeyen tüm İstanbul Elektronik Anahtar çalışanlarına (isimleri tek tek yazmaya kalktım ama birini unuturum diye korktum vazgeçtim) teşekkür ediyorum.

Dostlar: Arkadaşımla konuşurken ilk senem de söylemiştim, “bu üniversiteden mezun olurken sadece bir diploma değil insan kazanmak için de çalışmak lazım.” diye. Nitekim öyle de oldu, iyi günlerim de kötü günlerim de yanımda olan, başım sıkıştığında, dara düştüğüm de arayabileceğim, bir ömür görüşebileceğim dostlar edindim. Yine isim yazmak istemiyorum ama bir çırpıda saymak gerekirse; Mustafa, Erdem, Soner, Batuhan, Alperen, Can, Uğur, Kerim, Engin.

Ayrı bir paragrafta Gökhan Taner’e oda sağ olsun sık sık gerek telefondan gerek twitter üzerinden olsun desteğini esirgemedi. Ona da teşekkür ediyorum.

Tez Danışmanım Yard. Doç. Tamer Dağ Hocama: Bugün bile hala tezimizi daha ileriye taşımak için irtibatta olduğumuz ve proje süresince ilgisini bir an olsun bizden esirgemeyen hocama da sonsuz teşekkürler.

Sadece yazmak istediğim için, teşekkür etmek için…

3 Responses to Mezuniyet Yazısı

    Bir cevap yazın

    Your email address will not be published. Please enter your name, email and a comment.