Ayın Konusu: Ms-SQL Server 2005′de ‘Backup-Restore’ işlemleri!

Ms-Sql Server’da veritabanınızın yedeğini almak ve yüklemek çok basit bir şekilde yapılıyor. Normal dosya kaydetme, yükleme işlemlerinden farksızdır. Aşağıda adım adım bir veritabanı yedeği nasıl alınır ve yüklenir görelim;

adim1

1. Yedeğini almak istediğimiz veritabanına sağ tıklayıp ‘Backup’ seçeneğini seçiyoruz.

adim2_

2. Çıkan menüden bize veritabanımızı yedekleme türünü söylüyor. Ister ‘Full’ yedeğini alabiliriz isterseniz ‘Differential’ yedeğini alabilirsiniz. Eğer yer probleminiz yoksa ‘Full’ yedek almayı seçebilirsiniz. Yedeği kaydedeceği noktayı aşağıda gösteriyor burayı isterseniz değiştirebilir, isterseniz farklı bir yer ekleyebilirisiniz.

adim1_options

3. Options menüsüne girdiğinizde karşınıza bazı seçenekler çıkacaktır. Veritabının bir kopyasınımı oluştursun yoksa üzerine mi yazılması, media kartlarına mı yoksa sabit bir disk’e mi, yazıldıktan sonra kontrol edilsin mi gibi seçenler sunuluyor ben bu şekilde bırakıp yedekleme işlemimi sonlandırıyorum.

Yükleme kısmına gelirsek;

adim2_yukleme

4. Yine yedek yükleyeceğimiz veritabanında sağ tıklayıp Task->Restore->Database seçeneklerini seçiyoruz.

adim3

5. Karşımıza çıkan ekranda default olarak Backup klasörünün altına bakıyor ve orada gördüğü .bak uzantılı dosyaları bize çıkartıyor. Yüklemek istediğimiz dosyayı seçip OK tuşuna basıp veritabanı yükleme işlemini sonlandırıyoruz.

Gördüğünüz gibi MS-Sql Server’da yedek alma ve yükleme işlemleri o kadar da zor değil. Umarım faydalı olmuştur arkadaşlar…

Hepinize kolay gelsin, iyi çalışmalar…

2 Responses to Ayın Konusu: Ms-SQL Server 2005′de ‘Backup-Restore’ işlemleri!

    Bir cevap yazın

    Your email address will not be published. Please enter your name, email and a comment.